fotele do biura

Dopasowanie fotela do własnych potrzeb nie jest wcale łatwe - tym bardziej, że obecnie można kupić fotele, które naprawdę posiadają mnóstwo regulacji. Lepiej jednak, by było ich jak najwięcej, niż by nie było ich wcale - bowiem niedopasowane fotele mogą utrudnić życie!

Przede wszystkim niewłaściwa postawa podczas pisania lub też wielogodzinnego siedzenia za biurkiem wiąże się ze spadkiem wydajności, spadkiem koncentracji oraz problemami z kręgosłupem. Zacznie się od bardzo małego bólu, ale stopniowo będzie się on nasilał, aż w końcu konieczna będzie wizyta u lekarza. Kręgosłup potrzebuje solidnego podparcia, aby przez tak długi czas mógł utrzymywać prawidłową postawę. Tym bardziej, że - jak wiadomo - zmęczony człowiek ma tendencję do garbienia się.

Gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, nie myślimy o prawidłowej postawie - fotel biurowy powinien dbać o nią za nas! Prócz oparcia dla kręgosłupa, ważne jest, aby nasz fotel posiadał podłokietniki oraz regulowane siedzisko. Nie do przecenienia jest również zagłówek. Jeśli już jednak kupiliśmy model, który umożliwia nam dopasowanie tego wszystkiego do własnych potrzeb, stoimy jeszcze przed jednym, ważnym zadaniem - możliwości te należy wykorzystać! Jak to zrobić?

ergonomiczny fotel1. WYSOKOŚĆ - Nogi powinny swobodnie opierać się na posadzce, być ugięte pod kątem prostym i posiadać lekko rozwarte kolana, aby krew swobodnie krążyła, strzegąc nas przed powstaniem żylaków.

2. PODŁOKIETNIKI - Łokcie powinny tworzyć kąt 90 stopni, a podłokietniki przesuwać się horyzontalnie.

3. OPARCIE - Oparcie powinno być tak wyprofilowane, by w każdej chwili wspierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jednocześnie oparcie fotela powinno sięgać nam minimum do łopatek.

4. SIEDZISKO - Głębokość siedziska powinna być na tyle duża, aby całe pośladki swobodnie na nim spoczywały i były z tyłu krzesła.

5. ZAGŁÓWEK - Zagłówek powinien być dostosowany do wzrostu pracownika. Musi wspierać mięśnie karku, chroniąc je przed odkształceniem i pozwalając odpocząć.

6. MATERIAŁ - Fotel powinien być wykonany z materiału, który pozwoli skórze oddychać w upalne dni. Świetnie sprawdzi się na przykład siatka.