fotel do biura

Większość ludzi prowadzi obecnie siedzący tryb życia. Prawda jest taka, że nie jest to wcale zdrowe dla naszego organizmu i nawet jeśli bardzo się staramy - chodzimy wieczorem na spacery, gimnastykujemy się - to 8 godzin dzienne spędzone przed komputerem w pracy sprawia, że nasze zdrowie może na tym bardzo ucierpieć. Należy pamiętać też, że 8 godzin to tak naprawdę średnia - ileż bowiem osób zostaje w pracy po godzinach!

Aby zminimalizować szkody, jakie może poczynić taki tryb życia, trzeba zadbać o swój komfort w każdy możliwy sposób. Przede wszystkim istotne jest tu krzesło biurowe, na którym siedzimy - jeśli będzie posiadało wiele możliwości regulacji, jest szansa, że dopasujemy je do swoich własnych potrzeb. W ten sposób nie będziemy tak bardzo odczuwali zmęczenia, a nasz kręgosłup nie będzie przeciążony. Aby uświadomić ludziom, jak bardzo jest to ważne, wystarczy przekazać im, jakie choroby są skutkiem siedzenia za biurkiem przed komputerem, czy też siedzenia za biurkiem z dokumentami. Otóż, można już po niedługim czasie nabawić się problemów z kręgosłupem, a to będzie skutkowało między innymi osłabieniem koncentracji, silnymi bólami karku lub odcinka lędźwiowego, zawrotami głowy, skrzywieniem kręgosłupa i powstaniem zmian zwyrodnieniowych, powstaniem żylaków i wielu innych groźnych chorób. Chyba każdy pragnie się przed nimi uchronić!

idealny fotel biurowyPracodawcy zdają sobie obecnie sprawę, że komfort pracownika ważny jest również ze względu na dobro firmy - pracownik, który czuje się dobrze, również dobrze pracuje. A to przekłada się przecież na wymierne korzyści danego przedsiębiorstwa - podejmuje trafniejsze decyzje i jest bardziej chętny do spędzenia dodatkowych godzin w pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest też wierniejszy firmie, w której jest dobrze traktowany! Pomyśleć, że wszystko to mogłoby zostać zaprzepaszczone przez niedopasowany fotel!

Idealny fotel powinien posiadać wiele różnych regulacji - to dzięki nim bowiem istnieje możliwość dostosowania go do potrzeb konkretnego pracownika. Wszak jeden jest wyższy, drugi niższy, jeden grubszy, a drugi chudszy, jeden ma dłuższe nogi, a inny jest szerszy w biodrach - takie różnice są istotne, jeśli fotel ma być wygodny. W fotelach uniwersalnych jedna osoba może czuć się dobrze, a druga źle. Dlatego pracodawcy powinni zainwestować w fotele nie tyle ładnie wyglądające, ale przede wszystkim regulowane! I nie patrzeć na cenę - niektórzy pragną bowiem oszczędzać (na zdrowiu pracowników!), a inni kupują drogie krzesło w nadziei, że będzie idealnie się sprawdzało! Jedna i druga strona nie ma racji - nie liczy się cena, lecz wygoda! Najlepiej samodzielnie udać się do sklepu i sprawdzić, czy dane krzesło nam odpowiada.

Regulowane powinny być koniecznie:

- wysokość oparcia

- odchylenie oparcia

- głębokość siedziska

- wysokość siedziska

- wysokość podłokietników

- wysokość zagłówka

- pozycja zagłówka

wygodny fotel biurowyPracownik siedząc powinien móc swobodnie oprzeć nogi na ziemi, jego łokcie powinny zaś wspierać się na podłokietnikach, ustawione pod kątem 90 stopni do ciała. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być oparty o krzesło, przy czym powinno ono podążać za jego ruchami - odchylać się w razie potrzeby. Ponadto zagłówek powinien odciążać odcinek szyjny kręgosłupa. Pracownik, którego postawa w czasie pracy będzie odpowiednia, na pewno będzie zdrowszy i skuteczniejszy. Będzie się bowiem lepiej czuł i wydajniej pracował, realizując wszystkie zadania - nie będzie bowiem musiał myśleć o powstrzymaniu bólu i przezwyciężeniu niewygody.